U ovom nastavku serije članaka „Kako je sve počelo“, sjetit ćemo se, valjda, najpoznatije osobe u svijetu automobila, dovoljno je reći: Henry Ford. Henry Ford (1863. – 1947.) bio je jedna od sila koje su pokrenule rođenje automobilske industrije i potrošačkog društva.
Tokom serije članaka „Kako je sve počelo“ polako smo se dotaknuli samih početaka tehnike, balonom na vrući zrak smo se vinuli u nebo, upoznali smo početak motora sa unutarnjim izgaranjem, spomenuli smo i najpoznatiju braću na svijetu, braću Wright. A sad ćemo spomenuti čovjeka koji je zaslužan da se čovjek vinuo među zvijezde, Robert Goddard.
Tokom serije članaka „Kako je sve počelo“ polako smo se dotaknuli samih početaka tehnike, balonom na vrući zrak smo se vinuli u nebo, upoznali smo početak motora sa unutarnjim izgaranjem, a sad je vrijeme da spomenemo, vjerojatno, najpoznatiju braću na svijetu, pogađate, radi se o braći Wright i njihovom prvom uspješnom kontroliranom letu.
Polako smo došli do sredine serijala članaka „Kako je sve počelo“. Do sad su spominjana neka poznata imena, ali većina ih je bila, barem meni, sasvim nepoznata. U ovom nastavku bit će riječi o sigurno svima poznatom imenu, Wilhelm Gottlieb Daimler.
O motoru s unutarnjim izgaranjem svi sve znaju, barem tako misle. Svi znaju za Nikolaus August Otto i Gottlieb Daimler. No koliko Vas je čulo za Jean-Joseph Étienne Lenoir?
Kroz seriju ovih članaka do sad smo bili u rudnicima sa prvim pumpama za vodu, dotaknuli početak industrijske revolucije sa parnim strojem, došao je trenutak da se i malo vinemo u nebo. Ljudi su oduvijek zavidjeli pticama na njihovoj slobodi letenja i od davnina su u lovu za tom slobodom.
Nakon prvog dijela ove serije članaka u kojem je bilo riječ o Thomas Newcomenu, koji je unatoč svojim otkrićima i postignućima zauvijek ostao u povijesnoj sjeni James Watta, o kojem će ovom prilikom biti riječi.
Dosta nas voli čitati, neki i pisati o autima, motorima, avionima, brzini, tehnologiji, putovanju…
Photo gallery: Tomislav Veček
Photo gallery: Tomisav Veček
Photo gallery: Karlo Kolarić
Zahvaljujući jedinstvenoj konstrukciji i dizajnu te korištenjem antimikrobnih vlakana postiže se visoka stopa učinkovitosti zaštite od bakterija (99,99%) te od mikroba i gljivica.
Ceste su se već ohladile, motori su polako u sve dubljem snu ispod dekica i cerada. No da nas malo trgnu i vrate osmjeh na lice tu su sajmovi. Upravo je završio moto sajam u Milanu, popularna EICMA.
Ovom prilikom predstavljam Vam „Muzej automobila Ferdinand Budicki“. Na žalost, skoro od svojeg osnutka, ovu kulturnu, a po meni i odgojnu ustanovu zahvaćaju problemi jedan za drugim. Početak je bio obećavajući, sadašnjost je teška, a budućnost krajnje upitna i neizvjesna, barem je moj dojam takav. Nadam se da sam u krivu.
Ovo je priča o HONDI, o njezinoj prvoj GRAND PRIX pobjedi. Bila je to prva pobjeda od njih više od 750. Bilo je to ovako: Sezona 1961. bila je za HONDU treća sezona u FIM Grand Prix Svjetskom prvenstvu. Nakon pobjede na Španjolskom GP-u u klasi 125 ccm uslijedilo je 8 pobjeda u 11 utrka u klasi 125 ccm i zapanjujućih 10 pobjeda u 11 utrka u klasi 250 ccm. HONDA je te godine osvojila naslov konstruktora i vozača u obje klase.
EICMA Milano 2018
Poslom sam usko vezan za autoindustriju, teško je naći neko mjesto, tvornicu na ovoj našoj kugli Zemlji, a da je nismo posjetili. U kontaktu smo sa proizvođačima od „OPEL“-a, „Audi“-a, „Daimler“-a, „BMW“-a, do „Lamborghini“-a, „Rolls Royce“-a… Posjećuješ zemlje bilo nam susjedne, Mađarsku, Slovačku, Sloveniju, Austriju, da ne pričamo o Njemačkoj… Svi oni imaju razvijenu autoindustriju, neki to imaju, rekli bi, od pamtivijeka, neki su imali pa smo se sprdali sa njihovim vozilima, recimo Češka, a neki su sami sebe progurali u taj svijet, npr. Slovačka i Mađarska.
„Muzej oldtimera Presečki, ostvaranje je davdašnjeg sna njegova idejnog tvorca – Antuna Presečkog, strastvenog zaljubljenika u starodobna vozila. Ostvarenjem muzeja dosanjan je dječački san koji je usnuo omamljen benzinskim parama motocikla koji danas predstavlja izložak s posebnim mjestom u muzeju. Više od 25 godina predanog sakupljanja i restauracije starodobnih vozila sažeto je i prezentirano javnosti u 1100 m2 izložbenog prostora gdje posjetitelji mogu uroniti u povijest automobilističke i motociklističke kulture.
Zagreb auto show 2018
© Copyright 2019 www.auto-moto-tour.com - All Rights Reserved
FOLLOW US!