HONDA CR-V Hybrid - 2019 – Tomislav Veček
Vikend je bio tek počeo, subota, jutro je bilo rezervirano za posjetu „Ruting HONDA“ u Zagrebu, da se obavi redovni servis na Civic-u. U 8:00 sam u dvorištu Rutinga, pozdravljam se sa ekipom. Baš sam pogodio termin jer je na parkingu bio novi CR-V u Hybrid izvedbi. Hoćeš probat, čujem glas u daljini, hm, ma ne, samo ti se čini. Predajem servisnu i ključeve od svojeg Civic-a, a ja sa Markom već sjedim u CR-V da mi malo objasni čega sve tu ima, a ima podosta toga.
Možda nam se ponekad čini da proizvođači malo promjene svijetla, dodaju poneku kromiranu letvicu i izbace van, kao novi model. Ovdje je priča sasvim drugačija, no o mnoštvu detalja i tehnologiji ćemo u nastavku. Nakon kratke prezentacije, krećem sa CR-V-om na vožnju. Prvo što se odmah primijeti je ona prisnost sa autom, kao da te zagrli i odmah sve odgovara. Prije 15 minuta sam sjedio u svojem Civic-u, u kojem sjedim nisko, bi rekli, skoro na cesti, sad sjedim u CR-V-u koji je kamion naspram Civic-a, ali opet „filing“ je isti, čvrsti, sportski, a udoban. Ne znam, kako to HONDA uspijeva, bilo da sjedneš na motor ili auto, odmah te zagrli, kao majka svoje dijete. Ovaj CR-V je opremljen sa Hybrid tehnologijom. Što nam to donosi? Ukratko, pa jedno malo savršenstvo. Auto SUV koncepcije, koji na vagi broji oko 1700 kg, opremljen sa dvolitarskim benzincem i el. motorima/generatorima, ostvaruje potrošnju od 5,5 l/100 km, provjereno na lokalnim međugradskim cestama.
Osjećaj u vožnji, nemam prigovora, nema za SUV koncepciju, karakterističnog njihanja u zavojima, možda mrvicu, ali mrvicu više od Civic-a. Udobnost, to je priča za sebe, preko ležećih policajaca prelazi kad da je tek kamenčić na cesti. Supruga je komentirala, s ovime možeš do Mjeseca kako je udoban i tih. Mjesta ima u izobilju, naprijed, straga, gore, dolje, ma na sve strane. Sin je bio u autu, i samo je proučavao, vidiš tata ima i ovo, ima i ono, a što je ovo?, ma bio je kao car na zadnjem sjedalu. Preglednost je izvrsna, povišen položaj, velike staklene površine, kamere, senzori, ma suvišno uopće pisati o tome.
Pa da vidimo što kaže tehnologija o modelu koji je prvi puta svijetlo dana ugledao 1995 godine. Već spomenuti pogonski i-VTEC agregat broji ozbiljnih 1993 ccm, isporučuje 145 KS na već tradicionalno HONDINIH visokih 6200 okr/min. te 175 Nm okretnog momenta na 4000 okr/min. Agregat je Atkinson koncepcije, o tome terminu ćemo jednom drugom prilikom. Da bi ove brojke malo popravili dodana je još i el. motorna pomoć koji isporučuje još 184 KS i 315 Nm okretnog momenta. Sve to u kombinaciji omogućava hvatanje 100 km/h za 9,2 sekunde, ako govorimo o AWD izvedbi ili samo 8,8 sekundi ako se radi o FWD izvedbi pogona. Maximalna brzina je 180 km/h. Sve to skupa funkcionira da vozač nije niti svjestan da li se vozi na struju, na benzin ili kombinaciju obojega, tehnologija upravlja sa svim time, te kombinira benzinski motor sa dva el. „motora“ (generator i pogonski) kao bi se dobilo najefikasnije rješenje. Samo na struju koja dolazi iz litij-ionskih baterija moguće je prijeći oko 2 km, ovisno o uvjetima na cesti. To se možda čini malo, čak i premalo. No u stvarnosti je sasvim drugačija priča. Pa će tako prilikom krstarenja pri brzini od 60 km/h CR-V biti u EV (električnom) modu više od pola vremena, a pri brzini od 100 km/h će biti u EV modu oko jedne trećine vremena. Ove dvije činjenice bacaju sasvim drugo svijetlo na tu priču. Baterije se pune prilikom usporavanja gdje se kinetička energija pretvara u el. ili se pune preko benzinskog agregata. Zanimljiv je jedan mali dodatak. Iza volana imate pedalice sa + i – oznakama. Prva pomisao je da služe za promjenu brzina na automatskom mjenjaču. E nije, služe upravo za pojačavanje snage kočenja sa el. generatorom.
Stvar radi super, to se zaista osjeća prilikom vožnje, pa recimo koćenje može biti toliko snažno da sasvim dovoljno usporava auto prilikom ulaska u neki rotor ili na nizbrdicama, da klasična kočnica nije ni potrebna.
Da ipak definiramo te pogone/modove i tko tu koga pokreće. EV pogon, čisti el. pogon, struja se vuče iz baterija. Hybridni pogon, benzinski agregat pokreće generator koji šalje struju u el. motor. „Engine“ pogon, samo benzinski agregat pokreće vozilo. U praksi, u urbanom okruženju upravljačka jedinica će balansirati između EV i Hybridnog pogona. Prilikom krstarenja višim brzinama u upotrebi će biti samo benzinski pogon, el. motor će pripomoći u nekim određenim situacijama, npr. pretjecanje i sl. Za postizanje max. brzine CR-V će biti u Hybrid modu. Mislim da se najbolje uopće ne zamarati ime, tko tu koga, već sjedni i vozi. Ono najbitnije je rezultat svega toga, benzinski motor od 2 litre, u autu od 1700 kg, SUV koncepcije, troši 6 L benzina na 100 km, ma nek bude i 6,5 L, pametnom dosta. Da se još malo nadopunim kad smo već kod motornog prostora. CR-V je opremljen i sa aktivnom prednjom rešetkom. O tome ste već mogli čuti da taj sistem koriste neki tzv. premium proizvođači za postizanje što bolji rezultata kod smanjenja otpora zraka. O čemu se radi? Iza prednje maske nalaze se aktivne grilje pogonjene sa koračnim el. motorom. Sistem drži grilje zatvoreno maximalno dugo moguće, da bi se postizala čim bolja aerodinamika. Centralni procesor uzima podatke temperature rashladne tekućine, ulja, potrebe klima uređaja…, te po potrebi grilje otvara i zatvara.
Spomenuo sam da je auto prostran u svim smjerovima. Dio toga je postignut sa povećanjem međuosovinskog razmaka za 30 mm, prtljažni prostor je veći 160 mm u širinu i 250 mm u duljinu. Kod prtljažnika ima jedan zanimljiv dodatak. Vrata prtljažnika imaju mogućnost programiranja do koje visine želite da se otvaraju. Što je zgodno ako imate nisku garažu ili ste blizu zida, vrlo zgodna stvarčica. To da se sa vratima upravlja samo preko gumbića, ili mahanjem noge, to je sasvim jasno. Kompletan auto je povišen, pa je sada dignut od zemlje 182 mm u FWD izvedbi, dok je AWD izvedba od zemlje udaljena 192 mm. To je povećanje od 27 mm u odnosu na prethodni model. Povećanje međuosovinskog razmaka od 30 mm, donijelo je do povećanje razmaka između prednjih i stražnjih sjedala za 50 mm, vozač i suvozač su dobili dodatnih 5 mm prostora za glavu te 16 mm više mjesta u predjelu kukova. Ako i to nije dovoljno, da bi se povećala udobnost putnika, prednja sjedala su opremljena sa lumbalnim osloncima koji se podešavaju el. putem prema željama korisnika. Na raspolaganju su i grijana sjedišta za prednja i stražnja sjedala. Prednja imaju mogućnost grijanja i naslona sjedišta. Unutrašnjost je opremljena sa svim potrebnim pretincima, utičnicama, sve što nam je danas potrebno za ugodno i bezbrižno putovanje je tu. Jednostavno moram napomenuti, stražnja vrata (ne prtljažnika) se otvaraju zaista široko, čak i više od 90°. U slučaju katastrofe tu je sad dodana tipka sa SOS poziv koja se nalazi na stropu kod retrovizora.
Samo da dobijete dojam o kakvim se detaljima vodi briga, spomenut ću sljedeće. Šasija CR-V-a izrađena je od ultra-visoko čvrstog čelika. No nisu stali samo na odabiru dobavljača materijala i samog materijala. Naopačke su okrenuli i samu proizvodnju. Sada se prvo radi okvir od unutarnjeg dijela šasije, zatim se radi vanjski dio šasije te se potom sklapaju u jednu cjelinu. Istu tehnologiju primjenjuju i na sadašnjoj generaciji Civica. Očito je dalo rezultata kada sa time nastavili i na CR-V-u. Da ni tu priči nije kraj, Japanci su još malo računali i proučavali, pa su tako smanjili razmak između točkastog zavarivanja na svega 20 mm, do sad je bilo oko 40, 45 mm. Sve te promjene pridonijele su povećanju torzijske čvrstoće za 25 %, i otpornost sa savijanje povećana je za 35 %. Ima toga još, ako ćemo o detaljima. Da bi se smanjila buka u unutrašnjosti i povećala udobnost, upotrebljavane su posebne brtve, čak se i tepih napravio iz jednog komada samo da se sve priguši čim je više moguće. U A, B i C nosače ugrađeni su akustični separatori, ma sva čuda. Najbolje tek dolazi, da bi smanjili i ono malo buke što bi se možda moglo probiti u putnički prostor u kabini su ugrađena dva mikrofona koji „slušaju“ o kakvim se zvukovima radi, a potom zvučnici reproduciraju zvuk određene frekvencije koji poništava te „loše“ zvukove. Taj sistem je aktivan bez obzira dali je audio sistem uključen ili isključen. Sama ideja je, ne znam kako da je opišem, luda, ali luda, a provesti to u djelo da to funkcionira… svaka čast ljudima. Upravo sam na ove detalje mislio, kada sam na početku spomenuo nove modele, sa samo malo promijenjenim svjetlima i pokojom novom kromiranom letvicom. Mali milijun detalja je tu, za koje ne znamo, koje niti ne vidimo, a ipak ti detalji su tu, oni nas griju, masiraju, paze da ne izletimo sa ceste, da nam ušima i duši bude ugodno. Svi mi vidimo da CR-V ima naprijed i straga LED svijetla, da ima prekrasne 18˝ kotače, da je malo veći, da je iznutra sve prepuno prekrasnih materijala, sve mekano i glatko na dodir. Koliko bi nas doznalo za gore navedene sitnice, ili za recimo da su donji dio armature malo povisili, promijenili da ispod ima više mjesta za noge, da je A nosač za 10 mm tanji, samo da se dobije još malo na preglednosti, da su u zračnom tunelu koristili modele pune (1:1) veličine, da je platforma rađena, kao mreža elemenata koji bi u slučaju sudara čim bolje raspršili energiju sudara i umanjili posljedice na putnike.
Da dodam još par riječi o samom vozačevom okruženju. Odmah na početku, ručice mjenjača NEMA. Imate par tipkica i to je to. Oznake D, P i N su napravljene kao „PUSH“ (pritisni) gumb, dok su R i parkirna kočnica „PULL UP“ (povuci) gumb. Tu je još S (SPORT) gumbić, ECON, EV i BRAKE HOLD. Još par gumbića od klime i to je sve. Ne znam, zaista ne znam, kako neki proizvođači uspiju auto nakrcati sa 150 gumbića. Nedavno sam vozio jedan auto od tzv. premium proizvođača, da bi upalio ambijentalno svijetlo ima 4 gumba, te ovakvo, te onakvo, na kraju si pustiš mira i rađe si u mraku, to trebaš kopilota da bi to pratio. A vidi kod HONDE, na glavnoj središnjoj konzoli ukupno 20 gumbića i to je to, mjenjač, kočnica, klima sva čuda svijeta je u tih 20 gumbića. Raspored im je takav da je vrijeme prilagodbe na upotrebu, pa nekih 5 minuta. Da se vratim na to što vozač vidi ispred sebe u autu. Glavni centralni display je sad izveden kao 7˝ TFT-LCD ekran, pored njega je sa lijeve strane još prikaz napunjenosti baterije, a desno je prikaz razine goriva u spremniku. Na spomenutom centralnom ekranu ima informacija koliko te srce želi, ja sam samo proletio kroz izbornik, pa ima od, brzine, potrošnje goriva, potrošnje baterija, pa informacija kuda teče struja iz ili u baterije, kompas, informacije od održavanju vozila, raspodjela pogona po pojedinom kotaču, ma ne znam čega sve nema. Komade na volanu, lijevi dio volana je zadužen za upravljanje spomenutim izbornikom, telefonom i audio sustavom. Desni dio volana zadužen je za upravljanje adaptivnim tempomatom, praćenje trake, limitator brzine. Kod volana samo da spomenem, od jedne do druge krajnje točke treba samo 2,3 okreta. Na središnjoj konzoli je INTEGRIRAN još jedan 7˝ „touch“ ekran preko kojeg se upravlja sa navigacijom, audio sustavom, telefonom, nekim postavkama, informacijama… Povezivanje sa pametnim telefonima i aplikacijama se podrazumijeva Opet moram spomenuti neke druge proizvođače, koji tak središnji ekran stave na vrh konzole i to tako strši i to se nitko ne buni, svima lijepo, ne shvaćam. Ajde da je to nešto što izranja iz konzole, pa je tu neki „muving“ ali to nakalemit i ostavit tako fixno, sorry, meni neprobavljivo, zato sam i naglasio da je ovdje taj ekran integriran u konzolu.
Što još reći, ovjes, sprijeda MacPherson, straga Multi-Link. Kočnice, sprijeda samoventilirajući diskovi promjera 320 mm, straga puni diskovi promjera 310 mm. Mjenjač, spojka, uključivanje pogona, sve su to osmislili i posložili daleko pametniji od mene pa da ne pametujem previše oko toga. Mislim da je sve do sad navedeno stvorilo sasvim jasnu sliku o novoj HONDI CR-V. Možemo biti u miru da će novi CR-V bez problema zadržati oznaku najprodavanijeg SUV-a na svijetu. Možda ne dobivamo takav dojam kad gledamo naše ceste, ali kada se uzmu podaci od siječnja 2013. do prosinca 2017. sa tržišta EU + EFTA, NAFTA, Kina, Japan, Brazil, Rusija, Indonezija, Argentina, Australija, JAR, Južna Koreja, Tajland i Vijetnam, ispada da je CR-V zaista, globalno najprodavaniji SUV. Sa time bi i završio ovaj „kratki“ osvrt na novu HONDU CR-V.
U Hrvatskoj su dostupna 4 paketa opreme, Comfort, Elegance NAVI, Lifestyle, Executive. Raspon cijena se kreće od 260.690 kuna za FWD Comfort, do 353.990 kuna za AWD Executive.
Ovim putem se zahvaljujem „Ruting HONDA“ na ustupanju testnog vozila.
Često spominjani pojam HONDA Sensing, što se krije iza toga?, evo ovih par sitnica:
Collision Mitigation Braking System
Forward Collision Warning
Lane Departure Warning
Road Departure Mitigation
Lane Keeping Assist System
Adaptive Cruise Control
Traffic Sign Recognition
Intelligent Speed Assistance
Intelligent Adaptive Cruise Control
Blind Spot Information
Cross Traffic Monitor
Multi-angle rear view camera
Foto, info: arhiva, HONDA
FOLLOW US!